top of page

Trendy w projektowaniu kuchni – design, funkcja, materiały, technologia.


Czym obecnie jest dla domowników kuchnia?


W naszym mini cyklu przybliżymy Wam obecne trendy w projektowaniu kuchni. Jak się one kształtują i na co warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim warto zacząć od tego, jak wśród naszego społeczeństwa zmienia się postrzeganie tej przestrzeni. Coraz częściej kuchnia to już nie tylko oddzielne pomieszczenie, a przestrzeń płynie łącząca się z pozostałymi strefami domu. Kuchnia jest jego sercem i to o tu bije jego rytm.

Przestrzeń kuchenna to jedna z najważniejszych części mieszkania czy domu, bardzo uniwersalna i wielofunkcyjna. Nierzadko zmienia swoją funkcję na przestrzeni dnia, odpowiadając na wszystkie potrzeby domowników. Jest strefą przygotowywania posiłków, biurem, salą lekcyjną czy salą konferencyjną. Popołudniami i wieczorami jest miejscem spotkań i relaksu.

Włoskie spojrzenie na kuchnie od zawsze wyróżniało się na tle pozostałych. Można z pewnością pokusić się o stwierdzenie, że włoskie kuchnie nie tyle odpowiadają najnowszym trendom, co je kreują. To właśnie Włosi należą do światowej czołówki, a ich design jest jedyny w swoim rodzaju. Włoski styl od pokoleń inspirował miłośników dobrego designu i nic nie wskazuje na to, że mogłoby się to zmienić. Zatem jak teraz wyglądają kuchnie?

W naszym kraju królują kuchnie na wymiar. Jest to od dekad dominujący trend w wyborze Polaków. Jest on również widoczny na całym świecie, co doskonale odzwierciedla się w ofercie włoskich producentów. Markowe kuchnie to idealny przykład mebli na wymiar. A jakie są światowe preferencje w odniesieniu do stylistyki mebli?


 

Minimalizm, czyli modernistyczne rozwiązania.


Niezależnie od tego czy jest przestrzenna, czy zupełnie kompaktowa czy oddzielna czy otwarta charakteryzuje ją uniwersalność rozwiązań i estetyczna oszczędność. Jest to jeden z najmocniej wyróżniających się trendów w projektowaniu. Charakteryzuje go wygoda i funkcjonalność. Ale niech to nikogo nie zmyli, styl ten daje nieskończone możliwości aranżacji, których nadrzędną cechą jest harmonia i porządek.

W kuchni zaprojektowanej w duchu modernizmu nadrzędną zasadą jest funkcjonalność, dostępność, dbałość o wygodę użytkownika i estetykę. Mimo prostej formy odznacza się niewymuszoną elegancją i zaawansowaną technologią.

Według Enzo Mariego, włoskiego projektanta, który zyskał międzynarodowe uznanie i otrzymał wiele nagród za swoje osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa, w tym złoty medal na Triennale w Mediolanie, nowoczesne środowisko człowieka i jego najbliższe otoczenie wymaga mniejszej liczby przedmiotów. Ograniczenie ich jest korzystne nie tylko dla samego użytkownika, lecz także służy nowemu społeczeństwu w ogóle. Enzo podkreśla, że do nowego projektowania potrzebna jest szczerość i większa świadomość. Mniej zawsze będzie znaczyło więcej.


W kuchni minimalistycznej chodzi o wyeksponowanie piękna dzięki wykorzystaniu jakościowych, solidnych materiałów i ograniczenie dodatków. Te, jak już są, zawsze są wysokiej jakości. Czy w kuchni minimalistycznej możemy pozwolić sobie na elementy „biżuteryjne”? Tak, ale z dużą dozą wyczucia, w detalu, bo przecież „diabeł tkwi w szczegółach”.


 

Bardzo ciekawym przykładem kuchni minimalistycznej jest kompozycja oparta o model CLOVER marki Cucine LUBE.

Kuchnia otwarta idealnie zintegrowana ze strefą dzienną, gdzie przestrzenie przenikają się, a dzięki spójnej kompozycji zabudowy otrzymujemy efekt idealnej harmonii.
Jest to kuchnia bezuchwytowa z tzw. „golą” czyli listwą pozwalająca na otwieranie frontów na całej jego szerokości, tu w kolorze tytanu. Fronty z gresu w kolorze ziemi oraz z dębowego przydymionego forniru, gdzie kolor uzyskany jest nie przez barwienie a przez odpowiednie traktowanie matriału temperaturą.
Blat wykonany jest z tego samego gresu co fronty. Elementem ozdobnym jest tytanowa listwa oraz okap, w futurystycznej estetyce, który jednocześnie pełni funkcję lampy.

Kompozycję uzupełnia wygodny pełnowymiarowy stół wykończony w tym samym materiale co fronty.


 

Z pewnością nurtować może pytanie: czy możemy uzyskać ten sam efekt na podstawowych materiałach wykończeniowych? Czy ograniczony budżet dyskwalifikuje z marzeń o pięknej minimalistycznej kuchni? Nie! Kompozycja oparta o model Immagina plus marki Cucine LUBE prezentuje doskonałą alternatywę.Ta nowoczesna kuchnia uchwytowa zaprojektowana została w podstawowych materiałach: melamina Titanio o szczotkowanej strukturze oraz melamina Terra bruciata w strukturze drewna. Piękne nowoczesne uchwyty zintegrowane z frontem dodają ukuchni elegancji. Całość uzupełniają cokoły Titanio.


Kuchnia minimalistyczna wspaniale prezentuje się w ciemnych kolorach. Jest to najbardziej trafiona koncepcja dla miłośników głębokich, stonowanych kolorów.


 

Hygge, czyli harmonia w rytmie slow.


Najkrócej można by określić trend hygge jako mieszankę klasycznej elegancji, minimalizmu i dużej dawki natury, gdzie całość tworzy atmosferę komfortu, spokoju i szczęścia. W koncepcji hygge kuchnia jest kluczowym miejscem jako centrum domu, miejscem rodzinnego gotowania, wspólnych posiłków i spotkań z przyjaciółmi. Samo słowo oznacza w języku duńskim „dobre samopoczucie”. Wnętrza w rytmie slow to odpowiedź na potrzebę odskoczni od zabieganej codzienności. Mają dawać szczęście tym, którzy w nim przebywają. W styl idealnie wpisują się kuchnie nowoczesne, kuchnie z półwyspem lub kuchnie z wyspą otwarte na przestrzeń dzienną. Taka przestrzeń powinna być komfortowo wyposażona, wypełniona roślinnością, wyposażona w przynajmniej kilka źródeł światła. Kwintesencją tej estetyki są materiały w bardzo dobrej jakości z naturalnych surowców i w stonowanych, często pastelowych barwach oraz wysoce funkcjonalne rozwiązania. Idealnie komponują się proste, praktyczne formy frontów, drewniane, w ramie czy z pionowymi lamelami oraz podświetlone, przeszklone witryny. Istotnym elementem kuchni są tu wygodne przestronne blaty robocze, stół jadalniany lub komfortowy blat wyspy. Bardzo ważna jest również wizualna harmonia i wrażenie porządku. Ten efekt możemy uzyskać bardzo przemyślanie dobierając sprzęt AGD, który powinien być jak najmniej rzucający się w oczy. Wielozadaniowe urządzenia ukryte w systemach „zamkniętej kuchni” czy specjalnie zaprojektowanych szafkach. Szuflady wyposażone w systemy segregujące. Idealnym uzupełnieniem będzie kuchenny mini-ogródek z ziołami i roślinność.


Zobacz wszystkie kuchnie nowoczesne z naszej oferty. Kliknij tutaj.


Ciekawym przykładem kuchni w rytmie slow jest kompozycja zaprojektowana na bazie modelu Immagina Mathera. Użyte materiały doskonale nawiązują do natury. Jest to idealna alternatywa dla osób, które w zrównoważony sposób planują swój budżet.
Materiałem frontów na kolumnach jest melamina w strukturze szczotkowanej miedzi z panelem z melaminy imitującej marmur. Na wyspie natomiast użyta została innowacyjna mathera w bardzo oryginalnej strukturze gipsu w kolorze nawiązującym do gleb basenu morza śródziemnego.MATHERA to opatentowana powierzchnia najnowszej generacji, która w całości nadaje się do recyklingu. Jest doskonałym materiałem zarówno na fronty jak i na blaty kuchenne.

Powierzchnia powstała z połączenia pyłów drewnianych, związków mineralnych oraz żywicy, dzięki czemu charakteryzuje się doskonałą twardością i odpornością na plamy, zarysowania czy uderzenia.


Model Immagina Mathera miał swoją premierę podczas największych i najważniejszych światowych targów w Mediolanie - Salone del Mobile 2022. 

Innym przykładem kuchni hygge jest koncepcja na bazie modelu Immagina wood, która wyposażona jest w niebanalne udogodnienia. Panel organizacyjny nad blatem roboczym, oryginalny ażurowy regał z systemem montażu sprzętu AGD, eleganckie wityryny, wygodny stół.Kuchnia bardzo komfortowa w użytkowaniu w pięknej naturalnej kolorystyce forniru Rovere grey i lakieru verde marina. Bardzo poręczny, dodatkowy ukryty mini blat roboczy zintegrowany z szufladą na sztućce z pewnością przypadnie do gustu użytkownikom kuchni. Wygodę użytkowania osiągnięto tu dzięki szufladom i pojemnemu cargo. Blat z nowoczesnego, niepalcującego się materiału, którego produkcja oparta jest na nanotechnologii FENIX idealnie pasuje do całości kompozycji.


Sprawdź pełną ofertę studio mebli kuchennych - Warszawa ANTO MEBLE. Kliknij tutaj.


 

Propozycja marki budżetowej CREO Kitchens zaprojektowana w oparciu o model Selma to doskonała alternatywa dla uzytkowników kuchni w rytmie slow i jednocześnie miłośników klasyki.

Delikatne pastelowe fronty w ramie, komfortowy półwysep, podwieszane szafki dodające lekkości. Bardzo ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem jest tu wielofunkcyjny panel, który doskonale organizuje przestrzeń, ozdabia i podkreśla charakter kuchni.

 

Kuchnia biżuteryjna, czyli odrobina glam.Niezmiennie popularne są kuchnie ozdobne, które kojarzą się z klimatycznymi, eleganckimi salonowymi wnętrzami. Kuchnie te, zazwyczaj otwarte na przestrzeń dzienną są niejako przedłużeniem strefy dziennej. Taka estetyka idealnie sprawdzi się w przestronnych wnętrzach, gdzie każdy detal ma szansę wybrzmieć w pełni. Aczkolwiek kuchnia biżuteryjna niekoniecznie musi oznaczać estetykę glam, jak w przepięknej kompozycji z kolekcji Design collection marki Cucine LUBE.Ta nowoczesna kuchnia bezuchwytowa skomponowana zostały przy użyciu gustownego forniru z bardzo oryginalnymi paskami, które idealnie nawiązują do frontów w efektowym lakierze oksydowanego mosiądzu.

Ozdobny a jednocześnie delikatny panel organizuje przestrzeń. Blat roboczy ze spieku podkreśla charakter i daje wygodę użytkowania.


 


Kuchnia biżuteryjna wymaga dopasowanego oświetlenia. Świetnie sprawdzają się tu subtelnie oświetlone witryny i panel ścienny. W tego rodzaju kuchni doskonale prezentują się również materiały z wyraźnym wzorem jak kamień z dobrze widocznym użyłowieniem.
 

Doskonałą propozycją do kuchni ozdobnej są frontu z gresu według projektu Patrici Urquiola, jednej z czołowych przedstawicielek współczesnego designu. Fronty z przepiękną fakturą koronki to propozycja dla tych, którzy cenią sobie ponadczasową elegancje. Połączenie twardego gresu i misternego wzoru delikatnej koronki daje wyjątkowy efekt, wobec którego nie da się przejść obojętnie. 

Czy możliwe jest uzyskanie efektu kuchni biżuteryjnej w estetyce klasyki? Oczywiście! Model FLAVOUR, który charakteryzuje się delikatną oryginalną ramą. Tu w bardzo dystyngowanym połączeniu z panelem ozdobnym, witrynami i pozostałymi detalami jak okap czy oświetlenie w kolorze mosiądzu. Szklana noga dodaje lekkości. Natomiast blat roboczy i wyspa wykonane są z bardzo gustownego marmuru, do którego nawiązują plecy witryn i panelu ściennego.


FLAVOUR to jeden z ulubionych modeli naszych klientów. Bestseller 2022.

 

Ten sam model w nieco innej odsłonie, gdzie kolumny i nadstawki wykonane są w lakierze metalizowanym o strukturze szczotkowanego niklu. Strefa mokra i strefa gotowania zaakcentowane głębokim ciemnym kolorem.


Zwiększona głębokość strefy gotowania nadaje kompozycji wielowymiarowego charakteru. Ozdobny okap i panel ścienny w kolorze mosiądzu oraz delikatny, komfortowy stół i witryny perfekcyjnie uzupełniają kompozycję.


Kliknij tutaj i zobacz wszystkie kuchnie klasyczne z oferty naszego studio mebli kuchennych. 

LOFTowo, stylowo


Loftowe klimaty kojarzące się z estetyką mieszkania na Manhatanie czy apartamentami w postindustrialnych wnętrzach mają wielu amatorów. Bardzo uniwersalna estetyka loftu zda egzamin również w mieszkaniu w bloku czy domku jednorodzinnym.

Styl zapoczątkowany w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie opustoszałe hale i magazyny wielkich fabryk stały się miejscem życia nowojorskiej bohemy. Współcześnie loft oznacza indywidualizm oraz nieszablonowe rozwiązania architektoniczne. Surowa estetyka mebli, połączenie drewna, szkła i metalu i detale „nadgryzione” zębem czasu to kwintesencja industrialnych kuchni.Przedstawiony powyżej model OLTRE daje fantastyczne możliwości zaprojektowania kuchni industrialnej. Surowy fornir z dużym usłojeniem, ryflowana wyspa z anodyzowanego aluminium czy surowe metalowe półki nawiązują do nowojorskich postindustrialnych wnętrz. Kolor ścian przywodzi skojarzenie fabrycznej cegly.

Duże AGD ukryte w kolumnach w neutralnym kolorze sprawia, że kuchnia idealnie harmonizuje z pozostałą przestrzenią.

Blat roboczy wyspy oraz ukryty dodatkowy blat roboczy w kolumnach wykonany w szczotkowanej stali to „kropka nad i” kompozycji. 


Loftowa estetyka modelu OLTRE daje nieograniczone możliwości projektowe. Na kolumnach i blacie wyspy surowy fornir z wyraźnym usłojeniem tym razem połączony z frontami w efektowym lakierze w kolorze oksydowanej czarnej stali. Czarne ażurowe metalowe półki i witryny w wykończeniu czarnego aluminium podkreślają stylistykę.


 

Warto wiedzieć, że kuchnia loftowa może być też dekoracyjna. Taki efekt uzyskamy dzięki zastosowaniu bardzo oryginalnych frontów w lakierze efektowym o strukturze oksydowanej miedzi. Ozdobne aluminiowe witryny i ażurowe szafki nawiązujące do stylu, gruby fornirowany blat wyspy, szklana noga dopełniają koncepcję.Duże AGD oraz systemy przechowywania ukryte w kolumnach sprawiają, że wnętrze kuchni jest czytelne i eleganckie przy zachowaniu swojej surowości. 

Przykładem kuchni budżetowej utrzymanej w industrialnej estetyce soft loft jest model KYRA marki CREO Kitchens.


 

Niezależnie od estetyki, w obecnych trendach bardzo ważna jest koncentracja na ergonomii. Kuchnia ma być wygodna i funkcjonalna, odpowiadająca na potrzeby jej użytkowników. Bardzo ważnym aspektem jest wykorzystanie zaawansowanych technologicznie systemów oraz wysokiej jakości materiałów. Po latach, kiedy kuchnia miała być tania, co zawsze odbijało się na jej jakości, uwaga ponownie skierowana jest na cechy jakościowe produktu. Kuchnia znów ma być „na lata”, czego dowodem jest rosnąca świadomość użytkowników.


Jeżeli chcecie zobaczyć projekty opisanych w artykule modeli kuchni, zapraszamy na spotkanie do ANTO MEBLE studio mebli kuchennych: Warszawa, ul. Bluszczańska 61/U4. Przekujemy Twoje marzenia w rzeczywistość. 


157 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page